Ranking firm faktoringowych – na co zwrócić uwagę w poszukiwaniu idealnego faktora.

Dziś faktorzy stają się dla polskich przedsiębiorców coraz ważniejszym partnerem.
9 lipca 2021
Ranking firm faktoringowych – na co zwrócić uwagę w poszukiwaniu idealnego faktora.

Dziś faktorzy stają się dla polskich przedsiębiorców coraz ważniejszym partnerem. Ich oferta jest bardzo różnorodna, dzięki czemu daje ogromne możliwości firmom każdej wielkości i z każdej branży. Faktoring umożliwia przede wszystkim szybkie i proste zaspokojenie najpilniejszych potrzeb finansowych, związanych np. z wypłatą wynagrodzeń, czy wypełnianiem obowiązków podatkowych. Dzięki tej formie finansowania przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje biznesy, pomimo że rynek wymusza na nich ciągłe odraczanie terminów płatności swoich należności. Decydując się na faktoring warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które mają wpływ na to czy przedsiębiorca będzie zadowolony z tej formy finansowania, jak i współpracy z faktorem. A tzw. porównywarki internetowe nie zawsze pokazują pełen obraz oferty finansowania.

Na czym polega faktoring?

Faktoring polega na odkupowaniu wierzytelności wynikających z faktur o wydłużonym terminie płatności. Jest to wygodna i szybka forma finansowania przedsiębiorstw. Faktoring wspiera płynność finansową firm i zapobiega zatorom płatniczym, wynikającym z opóźnień napływu gotówki do firmowej kasy.

Korzyści płynące z finansowania działalności za pomocą faktoringu

Faktoring niesie za sobą szereg korzyści dla każdego biznesu. Jest atrakcyjną alternatywą w stosunku do kredytów bankowych, gdzie często przedsiębiorca musi spełnić szereg wymagań, aby skorzystać z takiego finansowania. Jakie są zalety faktoringu?

  • szybki dostęp do gotówki zamrożonej w formie faktur z odroczonym terminem płatności
  • uproszczona procedura transakcyjna, proces obsługi on-line bez zbędnych formalności, co zdecydowanie oszczędza czas przedsiębiorcy
  • limit finansowania dostosowany do potrzeb przedsiębiorcy,
  • brak ograniczeń co do liczby i kwoty sprzedawanych faktur miesięcznie
  • brak konieczności określania na jaki cel przeznaczane są środki odzyskane z faktur

Jakie są cechy najlepszych firm faktoringowych?

Oferty firm faktoringowych różnią się między sobą na wielu płaszczyznach. Na wstępnym etapie poszukiwań mogą wydawać się podobne, ale już po głębszej analizie ofert różnice pojawiają się nie tylko w kwestii ceny, ale również wymagań faktora.

Dla faktoringu bankowego istotna jest historia firmy

W przypadku faktoringu oferowanego przez banki istotną kwestią jest sprawdzenie historii działalności firmy oraz jej finansów – zwłaszcza zdolności do terminowego regulowania własnych zobowiązań. Tu formalności wiążą się przede wszystkim z podpisaniem długoterminowej umowy współpracy, w której przedsiębiorca deklaruje kwotę finansowania lub liczbę płatników. Banki wymagają również spełnienia szeregu innych czynników (jak np. wielkość obrotu), aby w końcu udzielić zgody na finansowanie.

Zróżnicowany sposób naliczania opłat za faktoring

Niektóre firmy faktoringowe zachęcają do współpracy swoich klientów niską prowizją wyjściową za fakturę, ale na kolejnych etapach procesu transakcyjnego doliczają dodatkowe koszty i w końcowym efekcie klient musi zapłacić faktorowi nawet 2x więcej, niż wstępnie wyliczona marża. Ponadto koniecznie trzeba zwrócić uwagę na cennik i dodatkowe opłaty np. czy faktor nalicza dodatkowe koszty za podwyższenie limitu finansowania lub wysłanie wezwania do zapłaty. Istotną rzeczą są zabezpieczenia w faktoringu takie jak np. weksel. Przy transakcjach wysokocennych niektórzy faktorzy pobierają opłaty za dodatkowe czynności administracyjne.

Dodatkowe narzędzia stosowane w faktoringu

Faktoring nie ogranicza się jedynie do finansowania należności. Stanowi również pakiet usług dodatkowych z zakresu zarządzania wierzytelnościami, co w dzisiejszych realiach jest dla przedsiębiorców dużą wartością dodaną. A ponieważ to faktor staje się wierzycielem wtórnym, stosuje dodatkowe narzędzia odzyskiwania wierzytelności, które przyjmują tzw. funkcję prewencyjną. Należy pamiętać, że faktoring pozwala również obniżyć koszty prowadzenia działalności przez uwolnienie przedsiębiorstwa od działalności operacyjnej, polegającej na pracochłonnych i uciążliwych procedurach związanych z monitorowaniem i egzekwowaniem należności. Do najpopularniejszych usług około-faktoringowych należą:

Monitoring należności to świetny sposób na zdyscyplinowanie spóźnialskich płatników. Faktor we własnym zakresie kontroluje zbliżające się terminy wymagalności i kontaktuje się z płatnikami w celu przypomnienia o zapłacie. Często mali przedsiębiorcy nie mają na to ani czasu, ani doświadczenia.

Windykacja należności to długofalowy i kosztowny proces, w którym doświadczenie odgrywa dużą rolę. Przejęcie tej funkcji przez faktora pozwala nie tylko ograniczyć koszty obsługi, ale i podtrzymać dobre relacje i zasady współpracy między kontrahentami.

Weryfikacja zdolności finansowej płatnika – doświadczenie faktorów oraz wiedza pozyskiwana z różnych źródeł, pozwalają wcześnie wychwycić pojawiające się problemy i w porę ostrzec firmę przed realizacją transakcji z budzącym wątpliwości kontrahentem. Takie informacje pozwalają uniknąć strat w przyszłości, wynikających ze współpracy z niewypłacalnymi firmami, a przy okazji badają czy są oni wypłacalni i wiarygodni finansowo. Jest to szczególnie istotne na początku współpracy z nowym kontrahentem, kiedy firma nie jest w stanie ocenić kondycji i moralności płatniczej potencjalnego klienta.

Jak czytać ranking firm faktoringowych – co jest istotne?

Ranking faktorów to zestawienie obejmujące najlepsze oferty firm faktoringowych, obecnych na polskim rynku. Często są podzielone na oferty dedykowane różnym branżom – zwłaszcza tym, gdzie faktoring jest najczęściej stosowany. Są to przeważnie oferty skierowane do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw lub do konkretnych branż np. transportu. Ich potrzeby finansowania różnią się znacznie, zatem i faktoring wychodzi naprzeciw z ofertą dostosowaną do bieżących potrzeb. Wzrok przykuwa najczęściej koszt finansowania oraz grupa docelowa, do której skierowana jest dana oferta. Aby poznać pozostałe elementy oferty sam ranking nie wystarczy, należy skontaktować się z faktorem, bo większość z nich i tak indywidualnie wycenia współpracę.

Jakie cechy faktoringu widoczne są w rankingu firm?

Wśród cech odróżniających faktorów, należy szukać najkorzystniejszych z punktu widzenia przedsiębiorcy. Cena nie zawsze stanowi główny czynnik przesądzający o wyborze. Stosowanie nowoczesnych technologii pozwala optymalizować procesy transakcyjne, ale rozmowa i wsparcie doradcy z klientem są ich nieodłącznym elementem – czasem mającym większe znaczenie niż cena. Niemniejsze znaczenie ma jakość obsługi lub sytuacja finansowa faktora. Przy stałej współpracy stabilność finansowa po stronie faktora jest kluczowa, bo od niej zależy również płynność przedsiębiorcy. Jeśli przedsiębiorca zamierza traktować faktoring jako stałe źródło finansowania, powinien wybrać faktora godnego zaufania oraz który sam wywiązuje się terminowo z własnych zobowiązań. W końcu to instytucja, która ma wspierać finansowo i zabezpieczać obcy biznes.

Ranking usług faktoringowych dla małych i średnich przedsiębiorstw

Oferty faktorów skierowane wprost do sektora MSP są bardziej elastyczne, niż dla makro-podmiotów. Współpraca ogranicza formalności do niezbędnego minimum, gdyż znana jest tu specyfika prowadzenia małej działalności gospodarczej – zwłaszcza jednoosobowej. Autorami takich ofert są najczęściej faktorzy, którzy wykorzystują nowoczesne technologie – np. Monevia, której oferty finansowania są „szyte na miarę” potrzeb małych firm.

Patrząc przez pryzmat obecnego rozwoju gospodarczego, elastyczność i dostępność faktoringu online w znaczny sposób ułatwia zachowanie płynności i możliwości skutecznego konkurowania, nawet w starciu z większymi podmiotami na rynku. Korzyści wynikające z faktoringu nie ograniczają się jedynie do przyśpieszenia obrotu gotówki. Faktoring online – oferowany przez Monevię – to rozwiązanie, z którego można skorzystać nawet jednorazowo, posiadając jednocześnie dostęp do platformy transakcyjnej przez cały okres współpracy – niezależnie od tego czy sprzedaż faktur jest stała, czy okazjonalna. Zastosowanie nowoczesnych technologii, pozwala zachować indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta. Transakcje on-line umożliwiają klientom szybko i samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób zarządzać firmową gotówką. Platforma Monevia niczego nie narzuca, a wręcz pozostawia pełną swobodę decyzyjną: „korzystam, kiedy chcę”. Jest to tylko jedna z wielu zalet, które plasują tego faktora na podium w wielu rankingach, związanych z faktoringiem.

Ranking usług faktoringowych dla nowych firm

Łatwy i intuicyjny dostęp do oferty jest kluczowy, w przypadku tzw. start-upów gdzie liczy się nie tylko czas, ale i każda złotówka. Młode firmy często mają utrudniony dostęp do finansowania działalności, z uwagi na brak historii. Banki wręcz unikają takich klientów, gdyż ryzyko niewypłacalności jest wyższe od firm posiadających długi życiorys na rynku. Brak tu bowiem podstawowych informacji o tym, czy przedsiębiorca terminowo spłaca swoje zobowiązania, które znaleźć można m.in. w BIK (biuro informacji kredytowej). Bez spełnienia podstawowych wymagań, rozwój młodej firmy już na starcie zostaje zahamowany. Przeglądając ranking usług faktoringowych dla nowych firm warto sprawdzić, jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać finansowanie. Istotną rolę odgrywa proces transakcyjny oraz formalności z nim związane. Nowe firmy potrzebują gotówki natychmiast, a długofalowe procedury są niedopuszczalne w tym przypadku. Tu sprawdzą się oferty, gdzie faktor deklaruje transakcje on-line, za pomocą kilku kliknięć na komputerze czy telefonie. Przejrzystość oferty, bez ukrytych kosztów, przyspieszą wybór oraz zapoczątkują pozytywną współpracę.

Monevia w czołówce najlepszych faktorów w Polsce

Przeglądając dostępne rankingi firm faktoringowych w Polsce, warto zwrócić uwagę kto opiekuje się serwisem. Bardzo wiele rankingów prowadzonych jest przez pośredników finansowych, którzy doskonale znają specyfikę faktoringu i sami również opiniują jakość przedstawianych ofert. Ich wiedza jest bardzo pomocna przy wyborze, zwłaszcza wśród przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają przygodę z faktoringiem. Opinia innych przedsiębiorców oraz miejsce w rankingu, świadczą o jakości. Aby się przekonać, czy znajduje ona potwierdzenie w praktyce, nie pozostaje nic innego jak skontaktować się z wybranym faktorem.

Poznaj ofertę faktoringu od Monevii!

Oceń artykuł
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej