Mikrofaktoring - sposobem finansowania najmniejszych firm

Faktoring jest obecnie bardzo popularnym – jeśli nie najpopularniejszym – źródłem finansowania biznesu, obok kredytów czy papierów dłużnych. Odkąd pojawił się na polskim rynku, przeszedł ogromną [...]
10 maja 2018
Mikrofaktoring - sposobem finansowania najmniejszych firm

Faktoring jest obecnie bardzo popularnym – jeśli nie najpopularniejszym – źródłem finansowania biznesu, obok kredytów czy papierów dłużnych. Odkąd pojawił się na polskim rynku, przeszedł ogromną metamorfozę – od tradycyjnego finansowania pozyskanego „w okienku” po elastyczne narzędzia dostępne on-line 24/7. Dziś faktoring daje ogromne możliwości firmom każdej wielkości i z każdej branży. Często słyszymy o faktoringu, mikrofaktoringu, nanofaktoringu czy po prostu – finansowaniu faktur. O ile nazwy bywają różne, o tyle pewne jest to, że dziś mikrofaktoring (dzięki swoim zaletom) szybko podbija rynek finansów.

Mikrofaktoring jest typową usługą faktoringu, z tym że skierowaną do mikro- i małych przedsiębiorstw, które zwykle generują roczne obroty poniżej 1 mln zł. Faktury oferowane przez nie do sprzedaży są wystawiane na małe kwoty – nawet poniżej tysiąca złotych, stąd „mikro” czyli „mały”. Różnica względem „dużego” faktoringu widoczna jest też w samej transakcji, która zwykle odbywa się przy minimum formalności - często bazuje na skanach dokumentów. Ponadto klient i pracownik firmy faktoringowej kontaktują się on-line, a nie osobiście – co znacznie skraca czas przebiegu transakcji.
Mikrofaktoring jest bardzo wygodny, gdyż przedsiębiorca korzysta z niego tylko wtedy, gdy tego potrzebuje. Nie ma tu żadnych umów ramowych ani zobowiązań do długoterminowej współpracy. Elastyczność tej usługi sprawdza się w każdej branży. Jednak najpopularniejszy jest w transporcie, gdzie terminy płatności są odległe nawet o 90 dni, a właściciele firm często są w trasie.
Warto zauważyć, że automatyzacja procesów obsługi – zwłaszcza intuicyjność, mobilność i bezpieczeństwo transakcji – to podstawa dla firm świadczących usługi mikrofaktoringu. Dlatego też zwykło się je nazywać FinTechami. Są to instytucje finansowe zbudowane na podstawie synergii branży finansowej i IT. Wykorzystując nowoczesne technologie, FinTech nie potrzebuje dużego zaplecza obsługi, dzięki czemu ogranicza swoje koszty działalności do niezbędnego minimum przy jednoczesnej możliwości dynamicznego zwiększania skali działania.
Mikrofaktoring w wydaniu FinTech to rozwiązanie, z którego można skorzystać nawet jednorazowo. Z jednej strony maksymalnie upraszcza i automatyzuje procesy (dzięki czemu dostępny jest dla każdego), z drugiej zaś - pozwala zachować indywidualne podejście do potrzeb klientów.

Patrząc przez pryzmat obecnego rozwoju gospodarczego, mikrofaktoring z pewnością ma przed sobą świetlaną przyszłość. Na polskim rynku dominują mikrofirmy, a ich potrzeby finansowe znacznie różnią się od potrzeb dużych graczy. Elastyczność i dostępność usługi mikrofaktoringu w znaczny sposób ułatwia zachowanie płynności i możliwości skutecznego konkurowania, nawet w starciu z większymi podmiotami. Mikrofaktoring pozwala przede wszystkim na samodzielne podejmowanie decyzji o tym, w jaki sposób zarządzać firmową gotówką. Jest to dodatkowe źródło finansowania, które wspiera podmioty w najkorzystniejszy sposób – niczego nie narzuca, a wręcz pozostawia pełną swobodę decyzyjną: „korzystam, kiedy chcę”. Zastosowanie nowoczesnych technologii ma ogromne znaczenie w ograniczaniu kosztów, dlatego mikrofaktoring w wersji FinTech jest w wielu przypadkach tańszą alternatywą niż faktoring tradycyjny czy kredyty bankowe. Jednocześnie należy podkreślić, że ryzyko związane z brakiem zapłaty za fakturę przejmuje firma mikrofaktoringowa. Z kolei przeniesienie procesu transakcji do świata on-line umożliwiło skrócenie procesu obsługi do zaledwie kilku godzin. Ma to ogromne znaczenie w przypadku, gdy dla każdego przedsiębiorcy najważniejsze są rozwój i utrwalanie pozycji konkurencyjnej. Bez wątpienia każdy z nich przyzna też, że w obecnych warunkach gospodarczych „czas to pieniądz”.

faktoring dla mikrofirm

Oceń artykuł
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej