Faktoring krajowy dopasowany do potrzeb firm
Rynek faktoringu w Polsce rozwija się dynamicznie już od kliku lat, choć jego początki sięgają wczesnych lat 90-tych. Obecne to bardzo skuteczne zewnętrzne źródło finansowania, które pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów przedsiębiorców. Bezpieczeństwo finansowe bowiem warunkuje rozwój każdej firmy. Faktoring to doskonała alternatywa dla pożyczek i kredytów bankowych, bo nie obciąża bilansu przedsiębiorstwa, jego zdolności kredytowej oraz nie jest ujawniany w BIG. Świadomość korzyści, jakie przynosi faktoring, bardzo szybko rośnie zwłaszcza wśród najmniejszych przedsiębiorców, a tych w Polsce jest najwięcej.
Skoro mowa o Polsce, to warto wspomnieć o faktoringu krajowym – najpopularniejszym w sektorze MMSP, bo skierowanym do przedsiębiorców zarejestrowanych w Polsce. Innymi słowy, aby skorzystać z faktoringu krajowego zarówno wystawca faktury, jak i płatnik muszą być zarejestrowani w Polsce i oferować swoje towary i usługi kontrahentom także zarejestrowanym w naszym kraju. Taki faktoring oferuje m.in. Monevia.
Polskie firmy rozwijają się bardzo dynamicznie, tzw. startupów przybywa z dnia na dzień i zwłaszcza te podmioty często poszukują finansowania. Potrzebują gotówki niezależnie od terminów płatności swoich faktur, by szybko zdobywać nowe rynki. Faktoring krajowy może być oferowany w formie faktoringu pełnego (ryzyko wypłacalności dłużnika w całości przejmuje na siebie faktor) oraz niepełnego (wystawca faktury solidarnie odpowiada za wypłacalność dłużnika).
Oprócz faktoringu krajowego rozróżniamy faktoring eksportowy i importowy. Różnica pomiędzy jednym i drugim zależy od tego, gdzie zarejestrowany jest wystawca lub płatnik faktury. W faktoringu eksportowym wystawca faktury zarejestrowany w Polsce prowadzi działalność eksportową, czyli wysyła swoje towary na rynki zagraniczne (współpracuje z podmiotami zarejestrowanymi poza krajem). Faktoring importowy to rozwiązanie dla krajowych firm, zajmujących się importem towarów z rynków zagranicznych do Polski.
Faktoring krajowy, jak i pozostałe jego kategorie, jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które:
- wystawiają faktury z odroczoną wymagalnością
- działają w branży, która narzuca długie terminy płatności
- chcą zapewnić sobie stały dostęp do gotówki
- potrzebują stałego lub doraźnego wsparcia płynności finansowej
- potrzebują środków na inwestycje i rozwój
- obawiają się, że ich kontrahenci mogą mieć problem z terminowym regulowaniem należności i wypłacalnością lub rozpoczynają współpracę z nowymi, których historii gospodarczej jeszcze nie znają
- nie chcą korzystać z kredytów bankowych zabezpieczonych majątkiem firmy
Takie wsparcie oferuje również Monevia, która oferuje krajowym podmiotom gospodarczym finansowanie dopasowane indywidualnie do potrzeb, niezależnie od wielkości i stażu firmy na rynku. Ponadto faktoring od Monevii to:
- szybka procedura online – brak zbędnych formalności
- weryfikacja wiarygodności finansowej płatników faktur
- stały monitoring i (jeśli jest taka potrzeba) windykacja należności
- brak konieczności ustanawiania twardych zabezpieczeń
- limity transakcyjne dopasowane do potrzeb finansowych
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane