Faktury z odroczonym terminem płatności - Jak przyspieszyć płatność faktury?
Przedsiębiorcy, którzy chcą się rozwijać, często napotykają na bariery finansowe uniemożliwiające współpracę z partnerami. Utrwalanie pozycji konkurencyjnej to sprostanie oczekiwaniom odbiorców, co bezpośrednio przekłada się na ich zadowolenie i lojalność. Bywa jednak, że współpraca biznesowa przebiega na różnych poziomach rynkowych i wówczas zachodzą tarcia – kto więcej ugra na swoją stronę. Realia rynkowe pokazują, że zwykle wygrywają silniejsi – podmioty o wieloletnim doświadczeniu lub sporym kapitale.
Początkujący podmiot gospodarczy, aby przetrwać na rynku lub zdobyć zaufanie nowych kontrahentów, zwykle przystaje na warunki stawiane przez swojego partnera – przynajmniej na początku współpracy. Godzi się m.in. na ciągłe odraczanie terminów płatności swoich należności i tym samym zwiększa ryzyko powstania zatorów płatniczych we własnej firmie. Bo z jednej strony narzuca mu się stosowanie wydłużonych terminów płatności, ale z drugiej – zaczyna brakować gotówki na kolejne projekty czy regulowanie własnych zobowiązań.
Faktury z odroczonym terminem płatności to nic innego jak faktury, których nie trzeba regulować natychmiast, tylko w późniejszym terminie. Wystawca takich faktur daje płatnikowi (który jest odbiorcą usługi lub sprzedanych produktów) określony czas na uregulowanie zobowiązania. Często wynika to z warunków współpracy, opartych na wzajemnym zaufaniu i znajomości realiów w danej branży. Obie strony (wystawca faktury i płatnik) na co dzień mają swoje inne zobowiązania, które muszą opłacać. Nie zawsze zatem dysponują gotówką, by natychmiast rozliczać wszystkie wierzytelności. Korzystanie z możliwości odraczania terminów płatności to jeden ze sposobów utrzymywania wiarygodności finansowej. Rozkładając swoje zobowiązania w czasie, przedsiębiorcy mają większą szansę na ich terminowe uregulowanie, niż w sytuacji gdy w jednym momencie musieliby spłacić wszystkie zobowiązania jednocześnie.
Odroczone terminy płatności na fakturach to częste kryterium wyboru kontrahenta, a więc ma duży wpływ na utrwalenie pozycji konkurencyjnej. Obecnie elastyczność przedsiębiorstwa jawi się m.in. w indywidualnym podejściu do potrzeb klientów. Tam, gdzie cena lub jakość są na podobnym poziomie, kartą przetargową może okazać się właśnie termin płatności.
Ciągłe odraczanie terminów płatności własnych należności nie jest jednak czymś pożądanym ze strony wystawcy faktury. To sytuacja, w której gotówka zostaje zamrożona na dłuższy okres i podmiot gospodarczy pozostaje bez środków na bieżącą działalność. Mimo to odraczanie terminów płatności to standard w relacjach biznesowych. Powodów jest kilka – m.in. chęć dysponowania własnymi środkami przez dłuższy czas, kontrola gotówki przed ryzykiem utraty płynności finansowej, inne względy formalne (np. czasochłonne procesy decyzyjne, dotyczące akceptacji dokumentów rozliczeniowych).
Jak przyspieszyć płatność za wystawioną fakturę z odroczonym terminem płatności?
Zarządzanie wierzytelnościami, w zmiennym otoczeniu rynkowym, jest trudne. Ale wystarczy przeanalizować swoje potrzeby i strukturę należności, by wiedzieć jak regulować płynność finansową. Faktoring (taki jak w Monevii) wspiera przedsiębiorców nie tylko w okresie zatorów płatniczych. Może być wykorzystywany jako stałe zewnętrzne źródło finansowania – zwłaszcza, gdy odraczanie dłużnikom terminów płatności jest podstawą w długofalowej współpracy. Poza tym faktoring może być traktowany jako sposób na doraźne łatanie dziury w budżecie. Firma, która nie chce czekać na zapłatę faktury z odroczonym terminem płatności, może ją sprzedać firmie faktoringowej nawet w dniu jej wystawienia. Gotówka wypłacana jest od razu po zaakceptowaniu transakcji.
Aby obniżyć koszt pozyskania kapitału, warto sprzedawać faktury wystawione na wiarygodnych płatników. Faktor wyceni wówczas transakcję na korzystniejszych warunkach, a pozytywna współpraca wpłynie na ogólne warunki finansowania w przyszłości. Ponadto faktoring pomaga ograniczać koszty działalności i dopasować się do wymagań kontrahentów, dla których odroczone terminy płatności są często podstawowym warunkiem nawiązania relacji handlowych.
Jeśli więc „mały” lub „młody” chce przetrwać na rynku i utrwalać pozycję w towarzystwie innych podmiotów, musi mieć pewne i bezpieczne źródło finansowania.
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane