Na czym polega zakaz cesji i jak sobie z nim radzić?

Jeśli korzystasz z faktoringu, na pewno słyszałeś o zakazie cesji. Ale czy zastanawiałeś się z czego on wynika i co właściwie oznacza dla Ciebie? Zacznijmy od początku…
14 lutego 2020
Na czym polega zakaz cesji i jak sobie z nim radzić?

Jeśli korzystasz z faktoringu, na pewno słyszałeś o zakazie cesji. Ale czy zastanawiałeś się z czego on wynika i co właściwie oznacza dla Ciebie? Zacznijmy od początku…

Cesja wierzytelności jest podstawą w faktoringu. Wierzyciel pierwotny (wystawca faktury) „sprzedaje” swoją wierzytelność faktorowi za określoną cenę, a faktor (wierzyciel wtórny) dochodzi wówczas tej wierzytelności od płatnika, na podstawie umowy cesji. Dzięki temu, Cedent otrzymuje gotówkę szybciej niż termin płatności, wynikający z ustaleń ze swoim kontrahentem.

Bywa jednak, że współpraca biznesowa przebiega na różnych poziomach rynkowych i wówczas zachodzą tarcia – kto więcej ugra na swoją stronę. Realia rynkowe pokazują, że zwykle wygrywają silniejsi – czyli makropodmioty o wieloletnim doświadczeniu i sporym kapitale. Początkujący podmiot gospodarczy musi zatem przystać na warunki stawiane przez swojego większego partnera – przynajmniej na początku współpracy. Godzi się też m.in. na zakaz cesji i tym samym zwiększa ryzyko powstania zatorów płatniczych we własnej firmie. Bo z jednej strony narzuca mu się stosowanie wydłużonych terminów płatności, ale z drugiej – zaczyna brakować gotówki na kolejne projekty czy zamówienia.

W Polsce zakaz cesji jest coraz bardziej powszechny i występuje jako jeden z warunków współpracy pomiędzy kontrahentami. Polega on na tym, że podmiot wystawiający fakturę nie może jej sprzedać i szybciej odzyskać gotówkę. Zatem uzależnia się w pewnym sensie od kondycji finansowej płatnika i często straci szansę na uzyskanie lepszych warunków finansowania. Duże podmioty stosują to rozwiązanie (zakaz cesji) z różnych względów. Z jednej strony chcą uniknąć wszelkich zmian w księgowaniach, z drugiej zaś obawiają się współpracy z kimś silniejszym, kto mógłby wywierać presję na terminowe płatności zobowiązań. W praktyce zakaz cesji jest to konkretny zapis prawny w umowie współpracy, ale nie jest to problem nie do przeskoczenia - przecież w każdym momencie można spróbować umowę renegocjować lub jednorazowo postarać się o zgodę na cesję.

Współpracując z Monevią otrzymujesz wsparcie m.in. w przypadku, gdy Twój kontrahent zastrzeże sobie w warunkach współpracy możliwość przeniesienia praw własności do należności na inny podmiot. Sprawdź jak możemy Ci pomóc już teraz.


Faktoring dla małych firm- wszystkie opłaty w 1 cenie

Oceń artykuł
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej