Jak faktoring pomaga przedsiębiorcom, którzy stosują split payment w swoich rozliczeniach?

Na czym dokładnie polega split payment oraz czy mikro i mali przedsiębiorcy są przygotowani na zmiany związane z fakturowaniem?
30 października 2019
Jak faktoring pomaga przedsiębiorcom, którzy stosują split payment w swoich rozliczeniach?

Od 1 listopada obowiązkowym dla niektórych przedsiębiorców stanie się split payment. Czy to znany ogólnie temat? Jak wpłynie na prowadzenie działalności gospodarczej? Wstępnie już to sprawdziliśmy w zeszłorocznej ankiecie, którą przeprowadziliśmy wśród użytkowników Platformy Monevia na miesiąc przed wejściem ustawy o split payment, czyli w czerwcu 2018 r. Na owy czas ta metoda podzielonej płatności nie była ani zbytnio znana wśród przedsiębiorców, ani nie spotkała się z pozytywnym odzewem wśród tych, którzy zdążyli się zapoznać z tematem. Dodatkowo od września b.r. funkcjonuje tzw. biała lista podatników VAT. Czy mikro i mali przedsiębiorcy są przygotowani na zmiany związane z fakturowaniem?

Czym jest split payment i biała lista?

Split Payment – zwany inaczej mechanizmem podzielonej płatności – dotyczy tylko podmiotów gospodarczych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Od lipca 2018 r. każdy przedsiębiorca posiadający w banku rachunek rozliczeniowy w PLN, ma utworzone dodatkowe konto – tzw. rachunek VAT (nawet jeśli nie rozlicza VAT). To mechanizm, który rozdziela elektroniczną płatność na dwa konta – kwota netto jest wydzielona i wypłacona na konto rozliczeniowe sprzedającego, a kwota podatku zostaje przekazana na rachunek VAT.

Obecnie stosowanie split payment nie jest obowiązkowe. Jednak od 1 listopada wszystkie transakcje, których jednorazowa wartość przekroczy 15.000 zł brutto i będą dotyczyć branż wskazanych w ustawie o VAT, będą objęte tym obowiązkiem. Od września b.r. ministerstwo finansów udostępniło również tzw. białą listę aktywnych podatników VAT, dostępną na: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka. Są to te same numery rachunków firmowych, które przedsiębiorcy zgłaszają do swoich urzędów skarbowych (np. po założeniu konta firmowego w banku). Jeśli zatem transakcja powyżej wspomnianej kwoty zostanie zrealizowana na konto kontrahenta, które nie widnieje na białej liście – przedsiębiorcy grożą z tego tytułu sankcje, takie jak: brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty w tej części, w jakiej płatność przekracza 15.000 zł brutto lub solidarna odpowiedzialność ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe.

Zmiany związane ze split payment oznaczają przede wszystkim, że przedsiębiorcy będą mieli realnie mniej gotówki do dyspozycji, gdyż nie będą już mogli obracać środkami z VAT.

Jak split payment wpłynie na sektor MMSP?

Badania przeprowadzone wśród użytkowników Platformy Monevia w 2018 r. pokazały, że tylko 10% respondentów było zorientowanych w temacie podzielonej płatności. Co więcej – już wówczas byli przekonani, że split payment negatywnie wpłynie na ich sytuację finansową. Trudno się dziwić takiej opinii. Split payment powoduje, że przedsiębiorca może dysponować jedynie kwotą netto przekazaną na jego firmowe konto i nie może obracać kwotą VAT z wystawionych faktur w czasie od płatności faktury do rozliczenia podatku. Co prawda można złożyć wniosek o przekazanie podatnikowi środków z rachunku VAT, jednak Urząd Skarbowy musi wyrazić na to zgodę. W związku z tym split payment znacznie pomniejsza środki, jakimi może dysponować na bieżąco przedsiębiorca. Sytuacja taka może doprowadzić do zatorów płatniczych spowodowanych utratą płynności finansowej. Badanie wskazało również, że coraz więcej firm z sektora MMSP interesuje się faktoringiem, jako dodatkowym źródłem finansowania działalności.

Jak faktoring pomaga mikro i małym przedsiębiorcom w związku ze split payment?

Sprzedaż faktur umożliwia przedsiębiorcy uzyskanie pieniędzy na długo przed ich datą płatności. Firma faktoringowa odkupuje od przedsiębiorcy faktury z odroczonym terminem płatności i od razu wypłaca należność, nie czekając na zapłatę od kontrahenta. Faktoring od Monevii gwarantuje sfinansowanie 100% wartości brutto faktury w 24h od zaakceptowania transakcji. Dzięki temu gotówka zamrożona w podatku VAT nie jest dla przedsiębiorców barierą do realizowania dalszych działań. Natychmiastowa wypłata należności za fakturę umożliwia pokrycie własnych zobowiązań firmy i spokojnie planować dalszy rozwój.

Wspomniane już badanie pokazało również, że co czwarta firma uważa faktoring za bardziej opłacalny w porównaniu do innych źródeł finansowania. Rzeczywiście sprzedaż faktur do Monevii to doskonała alternatywa dla kredytów i pożyczek bankowych. Formalności ograniczono do niezbędnego minimum, bez długoterminowych umów współpracy. Co ważne w Monevii – wszystkie dodatkowe czynności związane z obsługą faktoringu (np. przyznanie czy podwyższenie limitu finansowania, administrowanie, windykacja) są całkowicie bezpłatne.

Faktoring wzmacnia także bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Podczas transakcji sprawdzana jest bowiem kondycja finansowa płatnika faktury. Dzięki temu przedsiębiorca sprzedający fakturę uzyskuje cenną wiedzę, czy jego kontrahent jest wiarygodnym partnerem. Wiedza o rzetelności klienta jest niezwykle istotna w kontekście solidarnej odpowiedzialności stron za nierozliczony podatek VAT. Mechanizm split payment powoduje, że zdecydowanie większa liczba transakcji zostanie objęta solidarną odpowiedzialnością kontrahentów. Warto więc skorzystać z pomocy Monevii i upewnić się, że współpracujemy z solidnym partnerem biznesowym.

Czy mali przedsiębiorcy powinni obawiać się split paymentu?

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności z pewnością jest dla wielu mikro i małych przedsiębiorców wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie finansowej płynności. Wzrasta także obustronna odpowiedzialność kontrahentów za opłacanie podatku VAT. Rozwiązaniem jest z jednej strony regularne poszerzanie wiedzy o nowych wymogach prawnych związanych z tematem split payment, z drugiej - zabezpieczenie środków na bieżące funkcjonowanie działalności gospodarczej. Tu bez wątpienia pomóc może faktoring. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak faktoring może pomóc utrzymać Twoją płynność finansową, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.


Faktoring dla małych firm- wszystkie opłaty w 1 cenie

Oceń artykuł
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej