Podstawowe zalety i wady faktoringu
Faktoring zyskuje obecnie na popularności w dziedzinie finansowania działalności nie tylko już dużych przedsiębiorców, ale małych, a nawet mikro firm. Faktoring postrzegany jest jako wygodny sposób poprawienia płynności finansowej firm, niestety jak każde rozwiązanie ma również i wady. Poznajmy więc zalety i wady faktoringu.
Zalety faktoringu
- Możliwość szybkiego poprawienia płynności finansowej firmy poprzez szybkie uzyskania gotówki na konto
Dzięki faktoringowi przedsiębiorcom udaje się skrócić czas oczekiwania na pieniądze z wystawionych przez siebie faktur z odroczonym terminem płatności. Nie muszą oni czekać na upłyniecie czasami nawet 90-ciu dni, aby należne im pieniądze móc wykorzystać na regulowanie własnych należności. Z pomocą faktoringu mogą odblokować zamrożone w ten sposób środki finansowe już w dniu wystawieniu faktury. Daje to szczególnie właścicielom małych firm ogromny komfort i bezpieczeństwo działania. Faktoring chroni ich skutecznie przed powstaniem zatorów płatniczych, które w ich przypadku mogą okazać się dużym problemem, często nawet prowadzących do konieczności zawieszenia ich działalności.
- Pozyskanie szybko gotówki bez prześwietlania zdolności kredytowej i zbędnych formalności
Bardzo wiele firm, szczególnie tych o mniejszej skali działania lub tych które co dopiero wystartowały o rozpoczynają swoja działalność, boryka się z faktem, iż nie są dostatecznie wiarygodne i nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby banki udzieliły im kredytu. W ten sposób pozbawione są one możliwości rozwoju i inicjacji kolejnych inwestycji. W tym wypadku przychodzi właśnie faktoring. Jego procedura udzielania jest bardzo szybka. Firmy faktoringowe nie wymagają często posiadania zdolności kredytowej i nie badają historii zadłużenia. Za to sam proces skorzystania z faktoringu jest prosty i intuicyjny, co skutkuje faktem, iż pieniądze za sprzedane faktury trafiają na konto firmy w bardzo krótkim czasie, bo nawet tego samego dnia. Aby wyjść naprzeciw zdygitalizowanym oczekiwaniom rynku i właścicielom firm, firmy faktoringowe swój proces uruchamiania faktoringu skróciły do minimum co oznacza, iż wszystko można załatwić nie wychodząc z domu, mając do dyspozycji zaledwie telefon, gdyż wszystkie formalności można dokonać online, bez zbędnej papierologii.
- Potwierdzenie wiarygodności finansowej Twoich kontrahentów
Korzystając z faktoringu zyskujesz, zupełnie za darmo, dodatkowe informacje na temat wiarygodności finansowej kontrahentów, z którymi współpracuje firma. Firmy faktoringowe bowiem ubiegając się o przekazanie cesji wierzytelności (będące w tym wypadku jedyny zabezpieczeniem wykonania umowy) sprawdzają kontrahentów, na których wystawione są faktury, szacując powodzenie transakcji. Tym samym właściciel firmy otrzymuje zwrotną informację na temat rzetelności kontrahenta. Pozwala to unikać współpracy z nieuczciwymi kontrahentami i w konsekwencji decydować o pozytywnej możliwości rozwoju firmy. Dodatkowo z praktyki wynika, iż stosowanie faktoringu w wielu przypadkach pozytywnie wpływa na zachowania kontrahentów, którzy dotychczas opłacali faktury z opóźnieniem.
- Możliwość przeznaczenia gotówki na dowolny cel
W przypadku korzystania z faktoringu, firmy mają pełna dowolność na co przeznaczą uzyskane w ten sposób środki finansowe. To od nich zależy, czy zasilą kasę firmową w okresie problemów z płynnością finansową, czy regulacją bieżące zobowiązania, czy może zainwestują je w rozwój firmy. W przeciwieństwie do banku, który sprawdza na co przedsiębiorca wydatkuje przeznaczone pieniądze, w przypadku faktoringu panuje pod tym względem pełna dowolność.
- Wsparcie firmy faktoringowej w sytuacji nieterminowego regulowania faktur
W przypadku problemów z terminowym uregulowaniem spłaty faktury przez kontrahenta, firmy faktoringowe często nie zostawiają swoich klientów bez wsparcia. W ramach umowy faktoringowej w zależności od jej zakresu staja się stroną i często czynnie służą swoim doświadczeniem, wspierając firmy w ugodowym procesie windykacji ich należności.
Wady faktoringu
Mimo wyżej wskazanych niezaprzeczalnych i bardzo wartościowych dla przedsiębiorców zalet, faktoring ma również swoje wady. Choć są one nieliczne warto się jednak z nimi zapoznać.
- Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów faktoringu
Tak jak w przypadku korzystania z kredytu w banku, tak również korzystające z faktoringu firmy muszą liczyć się z poniesieniem kosztów jego udzielenia. Koszty te wahają się w zależności od rodzaju faktoringu i firmy faktoringowej.
- Skutki wizerunkowe dla przedsiębiorcy
Podstawą faktoringu jest cedowanie wierzytelności z tytułu należności fakturowych przez przedsiębiorcę na rzecz firmy faktoringowej. Przedsiębiorca (bądź też w jego imieniu firma faktoringowa, jeśli tak ustalono) zobowiązany jest do powiadomienia o tym swoich kontrahentów. Niestety bywa to czasami postrzegane negatywnie. Może być odbierane jako sygnał, jakoby przedsiębiorca borykał się z trudnościami finansowymi, miał problemy z wypłacalnością – skoro nie może poczekać na zapłatę faktur, tylko uruchamia finansowanie na zasadach faktoringu.
Zalety i wady faktoringu są dość jasne, a od razu widać, że w przypadku przedsiębiorców waga plusów przysłania jednak nieliczne minusy. Choć nie ma rozwiązań idealnych, to faktoring często wydaje się jedyną możliwością dla firm, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby pozyskać dodatkowe źródło finansowania, borykają się z zagrożeniem braku płynności finansowej czy co dopiero wystartowały ze swoja działalnością i nie są wiarygodnym partnerem dla banków i innych instytucji finansowych. Dodatkowo zyskują także wsparcie w walce z nieuczciwymi klientami, otrzymując czynne wsparcie w procesie windykacyjnym
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane