W jakiej sytuacji warto zdecydować się na sprzedaż faktur?
Prowadzenie własnej firmy to nie bułka z masłem. Na każdego przedsiębiorcę – niezależnie od branży, w której się obraca – czeka sporo biurokracji, niełatwych decyzji i stresów. Na szczęście są metody, które pozwalają w znacznym stopniu usprawnić wszystkie te procesy. Jednym z nich jest sprzedaż faktur. O co w tym chodzi i dlaczego warto się zdecydować? Sprawdzamy!
Sprzedaż faktur – jak to działa?
Decyzja o spieniężeniu faktur zwykle przychodzi w momencie, gdy zaczyna brakować gotówki na pokrycie własnych zobowiązań. Warto ją poprzedzić dokładną analizą, jakie lub ile faktur sprzedać oraz która oferta faktoringowa jest najatrakcyjniejsza w danym momencie. Sprzedaż faktur szczególnie sprawdza się przy prowadzeniu niewielkich działalności, gdzie stosowanie odroczonych terminów płatności jest zwyczajem lub wręcz koniecznością w utrzymaniu długofalowej współpracy z kontrahentami.
Sprzedaż faktur jest prosta, a jej zasady przejrzyste. Przedsiębiorca wystawia swojemu kontrahentowi fakturę sprzedaży z odroczonym terminem płatności. Tę samą fakturę w następnej kolejności sprzedaje np. do Monevii, korzystając z udostępnionej w tym celu tzw. Platformy Monevia – może to zrobić nawet w dniu jej wystawienia. Zapłata za fakturę następuje zaraz po zaakceptowaniu transakcji. Monevia stosuje szybkie przelewy, a więc gotówka może znaleźć się na koncie przedsiębiorcy już w ciągu kilku minut. Tym samym Monevia staje się nowym właścicielem faktury i to do niej płatnik będzie zobowiązany wpłacić należność, o czym zostanie powiadomiony w momencie transakcji sprzedaży.
Dla kogo?
Sprzedaż faktur to wygoda i pewność, że nigdy nie zabraknie pieniędzy na prowadzenie działalności gospodarczej. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku tych przedsiębiorców, którzy miesięcznie wystawiają od kilku do kilkudziesięciu faktur, także o niskich nominałach (np. faktura sprzedaży już od 700 złotych lub 200 euro). W branżach usługowych i produkcyjnych, gdzie terminy płatności są odraczane nawet do 90 dni, taka forma finansowania sprawdza się doskonale. Niezalenie od tego czy firma działa na rynku od wielu lat, czy też stawia pierwsze kroki – sprzedaż faktur to doskonałe zewnętrzne źródło utrzymania płynności będące alternatywą dla tradycyjnych pożyczek czy kredytów.
Płynność finansowa
Stała współpraca z firmą faktoringową przydaje się szczególnie w sytuacji przejściowych lub stałych braków płynności finansowej, co zwykle w takiej sytuacji wywołuje kryzys w przedsiębiorstwie. Ale sprzedaż faktur to również sposób na rozwijanie i planowanie inwestycji długoterminowych. Pomaga utrwalać pozycję konkurencyjną – przedsiębiorca może nadal oferować długie terminy płatności swoim kontrahentom, co niewątpliwie wpływa na ich zadowolenie i lojalność. Bieżąca płynność finansowa pozwala odpowiednio szybko reagować i dopasowywać się do wymagań rynku, przez co podmiot zachowuje swoją elastyczność i komfort funkcjonowania w zmieniającym się otoczeniu.
Kłopoty z płynnością finansową, niedobory gotówki w kasie firmowej to normalne zjawisko w biznesie – znane każdemu przedsiębiorcy. Warto zatem poznać, jak skutecznie z nimi sobie na co dzień radzić.
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane