Na dobry START-up

Startup to pojęcie, które na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo szybko ewoluowało, aby ostatecznie na stałe zagościć w języku polskim. Kiedyś startaupami nazywano początkujące małe firmy z [...]
19 marca 2017
Na dobry START-up

Startup to pojęcie, które na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo szybko ewoluowało, aby ostatecznie na stałe zagościć w języku polskim. Kiedyś startaupami nazywano początkujące małe firmy z branży nowych technologii. Dziś Startup to nic innego jak biznes w początkowej fazie swojego rozwoju.

Kiedy możemy mówić o startupie?

Zgodnie z najczęściej cytowaną definicją Steve’a  Blank’a,  startup to przedsiębiorstwo lub inna forma działalności, stworzona w celu poszukiwania właściwego modelu biznesowego i/lub nowego rynku gwarantującego rozwój.

Przekładając definicję na język użytkowy - startupem może być nie tylko firma z branży IT, robotyki, nanotechnologii, ale również  firma produkująca słodycze, obuwie, drukarnia itd., jeżeli tylko poszukuje nowych, niedostępnych na rynku rozwiązań.

Skąd można pozyskać środki na rozpoczęcie działalności?

Kiedy w Polsce pojawiały się pierwsze startupy, ich założyciele mogli liczyć wyłącznie na siebie, rodzinę i przyjaciół. Dzisiaj droga do pozyskania finansowania jest dużo łatwiejsza. Począwszy od modnego ostatnio crowdfunding (forma zbierania środków pieniężnych na przedsięwzięcia społeczne i biznesowe od internautów), poprzez fundusze unijne oraz  inwestycyjne (takie jak Venture Capital, Seed Capital, zajmujące się finansowaniem startupów we wczesnej fazie rozwoju). Można również skorzystać ze środków na założenie własnej działalności, oferowanych przez powiatowe urzędy pracy (dotyczy osób bezrobotnych) lub wziąć udział w konkursach organizowanych przez organizacje zrzeszające przedsiębiorców, parki naukowo-technologiczne, a także prężnie działające urzędy gminy.

Co z finansowaniem bieżącej działalności?

Startupy  to firmy, które dopiero pojawiły się na rynku, często z nowym i rewolucyjnym produktem lub usługą. Pierwsze dwa lata ich funkcjonowania wiążą się z dużym ryzykiem i niepewnością. Młoda firma, często bez doświadczenia, bez stałych rynków zbytu, bez badań marketingowych nie jest dla banku atrakcyjnym klientem. Podmiot, który jest obecny w branży krócej niż rok, bez wsparcia rządowego nie uzyska kredytu bankowego.

Gdzie zatem szukać wsparcia? Jak zapewnić rentowność swojej firmie?

W takich sytuacjach rozwiązaniem może okazać się mikrofaktoring, czyli wykup faktur niewymagalnych od mikro i małych przedsiębiorców przez instytucje finansowe np. takie jak Monevia sp. z o.o.

Monevia to jedna z nielicznych firm w Polsce, która przygotowała specjalną ofertę dla startupów i przedsiębiorców zaczynających swoją działalność. Za pomocą nowoczesnej i całkowicie darmowej platformy finansowej monevia.pl, każdy zarejestrowany przedsiębiorca może sprzedać jedną lub kilka faktur i cieszyć się środkami finansowymi – nawet już dzień po wystawieniu dokumentu. Bez zbędnej biurokracji, bez badania zdolności, obrotów i historii kredytowych.

 

faktoring dla nowych firm

Oceń artykuł
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej